Nummer 3 – september 2006

Nyheter

Foto: Pär Nordqvist, 2006.Kamera: Nikon D50.
ÖPPET HUS. Minst hundra personer besökte spruthuset under Röstedygnet. Här fanns gamla föremål och foton att beskåda och på baksidan serverades besökarna gratis kaffe med dopp.

Succé för Röstedygnet!

Av Pär Nordqvist, 070–365 74 83
Röstedygnet – en hel dag med aktiviteter i Röste – arrangerades för andra gången på lördagen (5 augusti). Ett hundratal personer kom till spruthuset i byn och fick se gamla föremål, som brandspruta och likvagn samt en fotoutställning. Nere vid ån fanns en liten djurutställning signerad Ture Olofsson.

Röste byalag och Röste Bygdegårdsförening var Röstedygnets arrangörer. Spruthuset fyllde hundra år 1999 och det var den sommaren man senast arrangerade Röstedygnet. Då kom över 200 personer till evenemanget. I år hoppades arrangörerna på lika stor uppslutning.
   I och utanför spruthuset hade gamla föremål ställts ut. Besökarna fick se den gamla brandsprutan som användes vid brandtillbud för omkring hundra år sedan. Vid flera tillfälen var det byns brandspruta som räddade byggnader som fattat eld från att totalförstöras. Sista gången den användes var vid en stor ladugårdsbrand 1942. Många har berättat att om inte byns brandspruta kommit först till brandplatsen och riktat in sig påatt rädda boningshuset hade det inte klarat sig. En som minns branden är Märtha Nordqvist. Det var hennes pappa Ivan Larsson som ryckte ut med sin häst och brandsprutan vid det tillfället.


Gammal likvagn
Inne i spruthuset står en gammal likvagn som Gabriel och Karin Röstberg skänkte till byn 1907. Likvagnen kan jämföras med dagens likbilar. Den användes för att transportera bort de döda på. Det kostade en krona och femtio öre att åna likvagnen inom byn. För grannbyarna kostade det fem kronor. Nästa år har alltså likvagnen varit i byns ägo i hundra år. För att vara så gammal är den mycket väl hållen.
   En fotoutställning med bilder från byn på 30- och 40-talen lockade många att titta och minnas. John Nygårds mindes bandyplanen från 40-talet. Många mindes säkert handlare Oskar Magnusson och hans affär på andra sidan järnvägen. Flera skolkort väckte också minnen. Fröken Melin, skollärare Fröderberg och så personalen i skolköket.
   Besökarna fick sedan de sett föremålen och bilderna ta sig en fika som dagen till ära var gratis. På baksidan underhöll medlemmar ur Bollnäsbygdens Durspelare och barnen fick prova på hästridning i hagen. Det var Marie Nygårds och döttrarna Elin och Anna samt Eva och Erika Sannefur som ledde hästarna och tog hand om barnen som ville prova på att sitta på hästryggen.
   Sammanlagt besökte mer än hundra personer spruthuset under de fem timmar som det stod öppet. Bland dem flera återvändare som kommit tillbaka till Röste bara för den här dagen.



UTSTÄLLNING. Bilder från det gamla Röste fascinerade.


MUSIK I DUR. Medlemmar ur Bollnäsbygdens durspelare fanns på plats och spelade.

Foto: Pär Nordqvist, 2006.Kamera: Nikon D50.
FÖRSTA PRIS. Yvonne Jönsson sken ikapp med solen när hon tog emot prischecken som den första segraren i ankracet. I bakgrunden Nina Norell, ordförande i RBF.

Yvonne vann stort på sin lyckoanka
Blev den första segraren i ankracet i Röste • ’’Jag är väldigt glad och förvånad’’

Av Pär Nordqvist, 070–365 74 83
Dagens andra stora begivenhet i Röste var premiären av ankracet i Galvån. Bygdegårdsföreningen hade köpt in 204 ankor som skulle släppas i ån. De sista fyra auktionerades ut på plats under ledning av Henrik Lang. En halvtimme senare hade den första segraren i Röstes ankrace utsetts.

En bit upp efter Galvån, strax nedanför Karl-Jans, en av byns större bondgårdar, släpptes ankorna ut i vattnet. Det var Patric Wickbers som fick nöjet att tömma säcken. De små gula ankorna skingrades snabbt när de kom i vattnet och färden nedströms påbörjades omedelbart. En knapp halvtimme senare kunde den första ankan skönjas från målområdet där ett stort antal människor hade samlats.
   Det var en anka som verkligen dragit ifrån de övriga, den ledde stort. Det var nummer 122. Innan den kom in i målfållan såg det ut som om den skulle förirra sig bort mot vassen och förlora på upploppet, men den kom på rätt kurs igen och blev den första som Henrik Lang från föreningens aktivitetskommitté fångade upp med sin håv.


Glad och förvånad segrare
För en stund undrade alla ’’vem har köpt anka 122?’’ Segraren befann sig i målområdet och hette Yvonne Jönsson. Hon bor faktiskt alldeles intill ån med sin sambo Sven-Olof Strandberg.
   – Jag är väldigt glad och förvånad. Jag valde mellan 121 och 122 men kände på mig att 122 var ett vinnande nummer, säger Yvonne som blev 5 000 kronor rikare. Halva intäkterna från startavgiften, 50 kronor per anka, utgjorde första pris.
   Från arrangörshåll är man så gott som övertygade om att ankracet kommer att bli ett årligen återkommande evenemang i Röste.
   Röstedygnet avslutades med grillfest vid Dönjegården. Ett 60-tal personer kom för att grilla och umgås. Senare blev det lekar på fotbollsplanen och pilkastning. Värt att notera är att damerna besegrade herrarna i gång på skidor för första gången på säkert 20 år.
   På det stora hela var arrangörerna mycket nöjda med Röstedygnet. Byåldermannen Ingemar Gustafsson sammanfattade dagen så här:
   – Toppendag! Jättefint väder och evenemanget blev en fullträff, både spruthuset och ankracet, säger Ingemar Gustafsson.
   Om några år, då byalaget hittat fler gamla föremål eller annan dokumentation från Röste, kan det bli aktuellt med ett nytt Röstedygn.



KOM FÖRST. Här är segern nära för anka 122.


SEGRANDE DAMER. Ann Göransson, Ulrika Sollander och Jessica Nilsson var bäst på att gå på skidor under grill- och familjefesten.

Se fler bilder från Röstedygnet och det första ankracet!
Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygden nr 3 2006
Tillbaka till Bygdens Nytts startsida
Till Röste.nu startsida