Nummer 3 – september 2006

Nyheter

Foto: Pär Nordqvist, 2006.
KLASSISK AUKTION. Auktionsobjekt och besökare trängdes på gräsmattan.

Gårdsauktion lockade i Röste

Av Pär Nordqvist, 070–365 74 83
En av sommarens större gårdsauktioner gick av stapeln i Röste i lördags (17 juni). Ett par hundra personer hade letat sig till ett stort vitt hus mitt i byn. Det var lösöret efter Per Erikssons dödsbo, ’’Lindbergs’’, som gick under klubban denna fina sommarlördag.

Den stora 1800-talsgården hade ganska nyligen sålts och nu var det alltså dags att sälja bohaget. Per Eriksson, känd som ’’Pappers-Pelle’’, var handlare i Röste i slutet av 70-talet. Han samlade under åren på sig mycket saker. Dessutom var han intresserad av att renovera gamla möbler, så det fanns gott om sådana. Som vanligt vid auktioner sommartid kom mycket folk, både från Röste och utifrån. En lång kö med parkerade bilar slingrade sig längs Åsbackavägen och även på vägen ner mot auktionsplatsen. Auktionist var Peter Ericsson från Brolins auktionskammare. Auktionen hos Lindbergs var en gårdsauktion, men med lite udda inriktning.

’’Inget vanligt lösöre’’
– Det var mycket affärsinredningsgrejor som emaljskyltar och godisautomater från tiden då Per Eriksson var handlare i byn. Det var inget vanligt lösöre, säger Peter Ericsson.
   Det var inte så mycket allmoge även om en snedklaff i ek var det äldsta föremålet. Den såldes för 4 000 kronor. Någon riktig dyrgrip dök inte upp under de timmar auktionen pågick. En åkgräsklippare med tillbehör tillhörde de dyraste föremålen. Men något samlarvärde i en sådan finns naturligtvis inte.
   – Vad det gäller priser på auktioner går åsikterna isär. En del saker är dyra för somliga medan de är billiga för andra. Går man på auktion ska man ropa på det man känner för, säger Peter Ericsson.
   Det är populärt med gårdsauktioner i Hälsingland, även om det var vanligare förr att man hade auktioner förlagda till gårdar. Peter Ericsson tror att många passar på att komma till en gårdsauktion bara för att få se gården på nära håll.
   – När det är auktion har man en förevändning att gå dit.
   Röste-auktionen avslutades med att ett antal kyrkbänkar såldes för 700 kronor styck. Sist ut var en hästgigg som någon blev lycklig ägare till för tusenlappen. Nu har Lindbergs fyllts med nya möbler. De nya ägarna är på plats.



FINA MÖBLER. Kanske Per Eriksson renoverat dessa själv?


AUKTIONIST. Peter Ericsson höll i klubban.
Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 3 2006
Tillbaka till Bygdens Nytts startsida
Till Röste.nu startsida