Nummer 3 – juli 2005

Kommande aktiviteter – juli–augusti


Grillfest med dans för hela familjen (ersätter logdansen)
Lördag 16 juli 2005 kl 18.00 på Dönjegården

Medtag eget grilkött eller något annat att lägga på grillen + egen dryck. Grönsallad, potatissallad, läsk och lättöl finns till försäljning. Kaffe och kaka serveras senare på kvällen.
Lekar och tävlingar.
Lotteri.
Dans till förinspelad musik. Välkommen.

Föranmälan senast 11 juli till Henrik Lang eller Birgitta Hyllsjö.

Surströmmingsskiva i Dönjegården
Lördag 20 augusti 2005 kl 18.30.

För femte gången bjuder Röste Bygdegårdsförening in till surströmmings-skiva i Dönjegården – en kväll för hela familjen.
Anmälan ska vara inne senast den 14 augusti till
Henrik Lang, 070–270 11 58, 100 02 (arb)
eller Birgitta Hyllsjö, 0278–210 10.
Entré: 40 kronor för vuxna, 20 kronor för barn.
För barn och övriga som inte äter surströmming serveras varmkorv med bröd. Medtag egen dryck. Väkomna!

Tipspromenad i Röste
Söndag 11 september kl 13.00–15.00.

Samling vid Dönjegården. Välkomna!
Trivselträffar i Dönjegården

Mammor och övriga – se hit! På måndagar jämna veckor är det trivselträff i Dönjegården. Oavsett om du är mamma eller inte är du välkommen till en stunds samkväm över en kopp kaffe.
Plats: Dönjegården. Tid: 10.00–12.00.
Vid frågor, kontakta Nina Norell, tfn 0278–203 54. Välkomna!

Öriga annonser
Röste Bygdegårdsförening riktar ett stort tack till de företag som sponsrat våra lotterier.
Styrelsen
Spela Bingolotto med Rickard Olsson i höst!

Söndag den 28 augusti är det premiär för en ny säsong av Bingolotto. Under vårsäsongens sista program lämnade Gunde Svan över till nye programledaren Rickard Olsson. Gävlekillen Rickard har ansvarat för stora program förut, bl a ’’Söndagsöppet’’ och ’’Nyhetsmorgon.’’ Nu senast har han varit programledare för eftermiddagsprogrammet ’’P4 Extra.’’ Rickards egenskaper passar otroligt väl in på hur programmet kommer att formas i höst där det personliga mötet får mer plats. I studion kommer en intimare atmosfär att skapas med mer närhet till publiken. Det blir också mer utrymme för musiken och underhållningen. Det är några av anledningarna till att inte missa att prenumerera på bingolotter genom Röste Bygdegårdsförening. Det är ett bra sätt att stödja föreningen. Så här går det till: Du anmäler dig till vår kontaktperson. Du får välja hur många lotter du vill ha till varje speltillfälle. Det minsta du kan köpa är fyra bingolotter per månad, alltså en per vecka. Du betalar lotterna antingen med medföljande inbetalningskort eller via autogiro. Du kan när som helst avsluta din prenumeration.
Försdelar med att prenumerera:
Lotterna kommer hem till din brevlåda.
Din lott rättas automatiskt och du får vinstpåminnelse.
Överskottet går direkt till vald klubb eller förening.
Extra vinstchanser.
Intresserad? Kontakta Ingemar Gustafsson, 290 05 för mer information och anmälan. Honom kontaktar ni även om ni vill köpa lotter utan prenumeration.

Nu har vi sparkat igång igen...
Fotbollskvällar på Dönjegården, torsdagar kl 19.

Allsvenskan har börjat för länge sedan. I Röste spelar vi också fotboll, fast mest på skoj. Alla är välkomna till gräsplanen vid Dönjegården varje torsdag för kul och avkopplande spel. Sedan tar vi ett svalkande dopp i ån. Vid frågor, ring Tomas Frisk, 0278–244 28. Välkomna!
Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 3 2005
Tillbaka till Bygdens Nytts startsida
Till Röste.nu startsida