Röste.nu – Bygdens Nytt-logotype 2018
Nummer 3 – september 2026

Nyheter
Röste.nu – Bygdens Nytt nr 3 2026 – Nyheter – 30 personer åt tacos och gissade musik
Foto: Pär Nordqvist, 2026. Kamera: Nikon D7100.
TACOS PÅ ALTANEN – 1. Från vänster Marie och Lars Nygårds, Monica Wallgren och Mikael Wiberg samt Håkan Wickbers och Josefin Hauser.

30 personer åt tacos och gissade musik

RÖSTE 15 augusti 2026
För tredje gången arrangerades en kombinerad tacoafton och musikquiz i Dönjegården. Ett 30-tal personer deltog, vilket är en dubblering sedan förra året.


Tacoaftonen var utlyst till klockan 18 på lördagskvällen. Några timmar tidigare hade det 20:e ankracet avgjorts i Galvån. Den mexikanska maten tillagades i Dönjegårdens kök och avnjöts ute på altanen i den ljumma augustikvällen.
   Efter en del betalningstrassel, då avgiften för musikquizet swishades till bygdegårdsföreningen i stället för föreningens ordförande, kunde frågesporten sätta igång inne i Dönjegården. När lagen var färdiguttagna, intog Marcus Tegnér scenen och knäppte igång musikquizet. I år bestod det av 25 melodier, med en spännvidd från 1950-tal fram till 2010-talet. Gösta ”Snoddas”Nordgrens ”Flottarkärlek” var tävlingens äldsta bidrag, och det kände de flesta igen.
  Låten ”Get lucky” med med Daft Punk featuring Pharrell Williams var lite av en luring. Flera trodde att Pharrell Williams är huvudartisten, men det är Daft Punk. Kan lätt blandas ihop med låten ”Happy” där endast Williams sjunger.
   Quizet avslutades med några ganska kluriga frågor om filmmusik, vilket säkert satte griller i huvudet hos många, men ingen försökte ”filma”sig till svaren. Flera blandade ihop temamusiken från ”Den nakna pistolen” med den från ”Rosa pantern”, det var den förstnämnda som spelades i högtalarna.


Överraskades
Lag Oldtimers avgick med segern sedan svaren rättats av kvällens DJ och domare Marcus Tegnér. Oldtimers bestod av Lars och Marie Nygårds, Pär Nordqvist, Nina Norell, Ulrika Sollander, Urban Wickbers och Britt-Marie Salander. Laget överraskades när segerbeskedet kom, eftersom känslan var att det inte gått fullt så bra när resultatet blev 28 poäng av 55 möjliga.
   – Förra året trodde jag att mitt lag skulle vinna, då gick det mycket bättre, men då förlorade vi med en poäng. I år kändes det som om vi skulle förlora, men nu vann vi med en poäng, funderar en av lagmedlemmarna.
  Andraplatsen delades av flera lag som alla fick 27 poäng, Pelle Med 2 blev trea med 24 poäng. Priset bestod av återbetalning av halva startavgiften till segrande lag.

PÄR NORDQVIST
070–365 74 83
Röste.nu – Skrivarsymbol 20241125

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 3 2026 – Nyheter – 30 personer åt tacos och gissade musik
TACOS PÅ ALTANEN – 2. Håkan Wickbers i samtal med bland andra Anders Egdahl och Therese Ottosson.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 3 2026 – Nyheter – 30 personer åt tacos och gissade musik
TIDIG TACOAFTON. Maten har inte serverats än. Fördrinkar gäller bland gästerna på altanen vid Dönjegården.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 3 2026 – Nyheter – 30 personer åt tacos och gissade musik
HÄR FINNS LÄCKERHETERNA. Tacos har ett flertal ingredienser, bortsett från köttfärsen bland annat gurka, tomat, gräddfil och majs. Vid bordet ser vi Therese Ottosson, Julia Wickbers, Linnéa Delin, Josefin Hauser och Anders Egdahl.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 3 2026 – Nyheter – 30 personer åt tacos och gissade musik
MUSIKQUIZET I STARTGROPARNA. Vinnande lag Oldtimers närmast till vänster.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 3 2026 – Nyheter – 30 personer åt tacos och gissade musik
KONSTRUKTÖR, DJ OCH DOMARE. Marcus Tegnér på scenen är allt i ett.
Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 3 2026
Tillbaka till senaste Bygdens Nytt
Till Röste.nu startsida