Röste.nu – Bygdens Nytt-logotype 2018
Nummer 2 – oktober 2021

Nyheter
Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2021 – Nyheter – ’’Fågelsjön’’ mitt i Röste
Foto: Pär Nordqvist, 2021 Kamera: Nikon D7100.
FÅGELLIV. Regnovädret i augusti orsakade översvämning på åkern norr om Lasses gård. Där samlades ett stort antal gäss och svanar.

RÖSTE 10 september 2021
De samlas i hundratal i och kring den temporära sjön på åkern bakom tidningshuset (Lasses gård) mitt i Röste, både höst och vår. Fåglarna verkar stortrivas.


Den så kallade sjön kommer och går med väderlek och årstider. På våren är det vanligt att den bildas av smältvattnet och nu var det regnovädret i augusti som var orsaken till att stora mängder vatten blev kvar i flera veckor. Då passade främst fåglar som sångsvan och kanadagås på att träffas och ha stora möten så gott som dagligen. Dagen de här bilderna togs var det minst 150 fåglar vid sin nyfunna rekreationsplats. De var utspridda över stora delar av åkern och de som inte badade letade mat. Det räckte med att jag rörde mig ett par meter ut på åkern med kameran för att hela flocken skulle lyfta under skrik och skrän. Scenen var som hämtad ur Alfred Hitchcocks ’’Fåglarna’’ bortsett från att inga attacker förekom.
   Ett par veckor senare var det dags igen när mitt boendestöd och jag återvände från en promenad. Lika imponerande även denna gång. Som lekman imponeras man kanske för lätt av sådana inslag i naturen, men är man sällan i skog och mark så är det kanske inte så konstigt.

PÄR NORDQVIST
070–365 74 83
Röste.nu – Skrivarsymbol 20241125

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2021 – Nyheter – ’’Fågelsjön’’ mitt i Röste
VISAR UPP SIG. En sångsvan vecklar ut vingarna.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2021 – Nyheter – ’’Fågelsjön’’ mitt i Röste
FÅGELRIK ÅKER. I mitten av september var fågellivet påtagligt vid ’’fågelsjön’’ i Röste. Här ser vi några hederliga svenska grågäss.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2021 – Nyheter – ’’Fågelsjön’’ mitt i Röste
NU LYFTER FLOCKEN. Något har skrämt fåglarna, troligen fotografen. På ett ögonblick lyfter fåglarna mot skyn.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2021 – Nyheter – ’’Fågelsjön’’ mitt i Röste
UNDER SKRÄN OCH KVACKANDE LJUD flyr även fåglarna en bit bort från vattendraget.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2021 – Nyheter – ’’Fågelsjön’’ mitt i Röste
MOT OKÄNT MÅL. Inte helt otippat kommer fåglarna att återvända när ingen fotograf stör dem, men nu flyger de mot okänt mål.
Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 2 2021
Tillbaka till Bygdens Nytts startsida
Till Röste.nu startsida