Röste.nu – Bygdens Nytt-logotype 2002
Nr 2 – april 2016

Nyheter
Röste.nu – Bygdens Nytt nr 2 2016 – Nyheter – Hannah Körner fick musikstipendium på dragspelsgalan
Foto: Björn Liljegrääs
UNG MEZZOSOPRAN FICK PRIS. Nina Norell, ordförande för Röste Bygdegårdsfföening, och Henrik Olofsson, ledamot i anläggningskommittén och annonsförsäljningsansvarig, uppmanar bybor och företag att annonsera i Bygdens Nytt, antingen tillfälligt eller som sponsor en längre period.

Hannah Körner fick musikstipendium på dragspelsgalan
Stora ovationer för Bollnäs mezzosopran

BOLLNÄS/VÄXSJÖ 25 mars 2016
Hannah Körner har prisats flera gånger som mezzosopran. För ett par år sedan var hon kulturstipendiat i Bollnäs och fick 15 000 kronor av kommunen. På Långfredagens dragspelsgala i Kulturhuset förärades hon Inger och Lill-Erik Perssons Musikstipendium på 10 000 kronor. I vår tar hon examen från studierna vid Högskolan för scen och musik i Göteborg.


Hannah är född 1991 och har rötterna i Växsjö norr om Bollnäs. Som liten spelade hon i Röste flöjttrio tillsammans med Carin Tällberg och Evelina Habringer. Hon är den enda av dem som senare satsat helhjärtat på musiken. I dag är hon 24 år och den yngsta operastudenten vid Högskolan för scen och musik i Göteborg.
   Under Långfredagens dragspelsgala i Kulturhuset i Bollnäs fick hon ta emot det årliga musikstipendiet ur Inger och Lill-Erik Perssons minnesfond. Motiveringen lyder: ’’Hannah Körner är ambitiös, målmedveten och redan en efterfrågad och anlitad operasångerska. Hon är en glädjespridare och en fin förebild för andra unga.’’ Under stora ovationer tog hon emot priset på kulturhusscenen av Lasse Bertilsson. Sedan fick hon ge prov på sin sång.
   I vår tar hon examen från Högskolan för scen och musik. Sedan väntar mer studier, både i Göteborg och på andra orter.
   – Min plan är att åka till New York och ta sånglektioner till hösten, så pengarna från stipendiet kommer väl till pass, säger Hannah Körner till tidningen Ljusnan och helahälsingland. se. Hon tillägger att det betyder mycket att få uppskattning på hemmaplan.
   – Att bli tilldelad ett stipendium utan att ha sökt det är en fin bekräftelse, säger Hannah Körner.


Frilansa i Europa
Hon försöker i möjligaste mån att åka hem till Bollnäs och föräldrahemmet och vänner och bekanta, för rötterna till hälsingebygden kommer nog alltid finnas där. Men vad händer när hon är färdig med studierna? Framtidsvisioner saknas inte.
   – Jag skulle vilja frilansa vid operahusen ute i Europa men konkurrensen är hård, det finns många duktiga operasångerskor. Men drömmar måste man ha och vem vet, en dag står man där på en scen i ett av de stora operahusen någonstans i världen, säger Hannah.

PÄR NORDQVIST
070–365 74 83


Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 2 2016
Till Bygdens Nytts startsida
Till startsidan röste.nu