Röste.nu – Bygdens Nytt-logotype 2002
Nr 1 – januari–februari 2011

Nyheter
Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
Foto: Pär Nordqvist, 2010. Kamera: Nikon D50.
I DET BLÖTA. Nedanför klätterväggen trampar Vera Fürst, Calle Frost, Anders Engstrand, Ella Fürst och Tone Blom vatten.

RÖSTE/SUNDSVALL 13 november 2010
Badresa med buss från Röste till Sundsvall. Det var vad som stod på schemat för 53 Röste- och Björktjärabor på lördagsmorgonen. Sundsvalls nybyggda äventyrsbad, Himlabadet, var målet för resan. Här fanns det mesta i äventyrsväg. Vattenrutschbanorna var det som lockade mest. Men några var lite besvikna på att det inte fanns någon vågmaskin.


När det utannonserats att årets badresa skulle gå till Sundsvall och Himlabadet dröjde det inte länge förrän bussen var fullbokad. På några dagar hade alla platser bokats. Och det ringde badreseintresserade flera veckor sedan sista platsen reserverats. Det här hände i mitten av september.
   En familj i Fröste fick till exempel plats tack vare att en annan familj, som först bokat in sig i bussen, valde att åka bil upp till Sundsvall i stället. Och det är vanligt att hela familjer åker på badresa. Att bada i ett äventyrsbad är något för hela familjen, både barn och vuxna har roligt.
   Bussen avgick redan klockan åtta på morgonen från Dönjegården i Röste. De 20 milen avklarades på omkring två och en halv timmar. Det regnade hela vägen – riktigt novemberväder med andra ord. Vid 10.30-tiden klev alla resenärer ur bussen och började småspringa in mot entrén. Många ville vara först av alla innanför dörrarna, speciellt barnen. Sedan alla löst in sig var det bara att storma ut i badet sedan det bytts om och kläder och andra värdesaker låsts in. På Himlabadet har man ett unikt system för låsning av skåpen i omklädningsrummen. När man löser in sig får man ett blått plastband runt handleden och genom att sätta det intill låset på vilket skåp som helst låser och låser man upp dörren. Det finns ett chip i varje armband och chippet minns vilket skåp man valt. Man kan alltså inte öppna någon annans skåp. Man kan till och med sätta in pengar på sitt armband och på så sätt slippa ha plånbok med kort med sig i badet. Det är bara att läsa av armbandet i kassan när man ska betala så dras aktuell summa från det som finns laddat i bandets chip.


Först i Europa
De flesta ställde färden direkt upp till någon av vattenrutschbanorna. Himlabadet har tre att välja bland: Magic Eye, Black Hole eller Turbo. En badring måste man ha med sig för att kunna åka. I Magic Eye kan man åka flera på en gång, eller ensam. Den är 133 meter lång och har en fallhöjd på 10 meter. Betydligt mer läskig är Black Hole. I den åker man i totalt mörker och man vet knappt vad som är upp och ner. Sedan gäller det att träffa olika ljuseffekter med handen under åkturen. Man ska träffa så många som möjligt. Det finns även tidtagning i Black Hole. Turbo är den brantaste rutschbanan med en längd på 45 meter och en fallhöjd på 10 meter. Där går det undan!
   Surfstream är en annan attraktion som Himlabadet är först med i Europa. Här forsar vatten fram i hög hastighet och man kan ställa sig på en bräda och surfa fram på vågorna. Surfstream är konstruerad som en flodvåg och ger känslan av att man surfar på naturliga vågor. Den är flexibel och flera personer kan surfa samtidigt. Åldersgränsen är sju år och man får inte surfa länge än en halvtimme åt gången.


Öppnade i somras
Vad tyckte då de badande Röste- och Björktjäraborna om upplevelserna i Sundsvall? Förra året var inte Fyrishov i Uppsala riktigt till belåtenhet, men i år verkar de flesta varit nöjda med badäventyret. Ordföranden för Röste Bygdegårdsförening, Nina Norell, hade sina tre barn Marcus, Mattias och Linnea med på resan och betyget från dem var ganska bra.
   – Enligt mina barn var det roligt, men synd att det inte fanns någon vågmaskin, annars var det tydligen toppen, säger Nina Norell.
   Sjuårige Isak Engstrand, som trots sin ringa ålder hunnit vara med på ganska många badresor, ger ett högt betyg till årets:
   – Det var jättekul. Roligast var vattenrutschbanorna, säger Isak. Han berättar att han testade två av tre:
   – Jag åkte den gröna och den man fick poäng i.
   Lisa och Anders, Isaks förädrar, var nöjda de också:
   – Himlabadet är nytt och fräscht. Det finns något för alla åldrar. Bra system med låsning av skåpen, säger Lisa Fürst.
   Himlabadet invigdes 10 juni förra året. Då hade bygget av den nya anläggningen pågått sedan augusti 2008.
   – Vi har haft omkring 130 000 besökare sedan vi öppnade i somras. Mest är det barnfamiljer som besöker oss om vi endast tittar på äventyrsdelen. Besökare i åldern 3–17 år står för mer än hälften av våra besök, säger Jonas Lindevall på Himlabadet.


PÄR NORDQVIST
070–365 74 83
Foto: Lars Åsberg

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
PROMENAD TILL BADET. Några badresenärer promenerar från bussen till badet. Förväntningarna är höga.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
SNABB FÄRD. Mattias Tegnér, närmast kameran, Isak Engstrand och Calle Frost hade kul i Magic Eye. Snabbt gick det.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
MED BADRINGEN. Bengt Tegnér har just avslutat ett åk och är på väg upp igen med badringen.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
PÅ VÄG UTFÖR. Joakim Stigsvala redo att kasta sig utför den minsta av vattenrustchbanorna. Intill sig har han dottern Maja.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
HIMLA FINT BAD! En interiörbild från Himlabadet i Sundsvall.

Röste.nu – Bygdens Nytt nr 1 2011 – Nyheter – Badresa till Himlabadet i Sundsvall 2010
PÅ KLÄTTERVÄGGEN. Calle Frost testar sin förmåga att klättra.

Se bilderna från badresan till Sundsvall!
Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 1 2011
Tillbaka till Bygdens Nytts startsida
Till Röste.nu startsida