Röste.nu – Bygdens Nytt-logotype 2002
Nr 1 – januari–februari 2010

Ordföranden har ordet
Nu blir det loppis i Dönjegården!

Hej igen!
Äntligen kom snön, som på beställning till tomtekvällen. Hoppas att jul och nyår varit som Ni önskat, det vill säga mysiga och avkopplande. Men tillbaka till ordningen.
   På De äldres dag var det inte lika många som det brukar vara, men de som var där åt och blev rörda av det vackra luciatåget. Jag försökte att hålla tårarna borta, men när jag tittade på Karin Sundberg, klassens fröken, som även hon hon släppte en tår, lät jag mina tårar falla. De var otroligt bra. Stort tack till klass 2 på Björktjära skola och välkommen åter till lucia.
   Tomtekvällen blev lyckad. Snön hade kommit och kylan kom medan tomten satt vid brasan, kvällen blev kall. Barnen som träffade tomten var nöjda och jag fick en tillsägelse av Nemi, 3 år, att ha overall när det är kallt.
   Julgransplundringen drog mycket folk, fikabrödet tog slut och alla var nöjda (dock lite kallt i lokalen). En mamma, som jag inte sett förr, tackade för att vi fortfarande har julgransplundring, det fanns inte längre där de bor. Det dansades runt granen och efter fikat kom tomten med godispåsar till alla barn. Jag hade lovat mina barn att ta hem fikabrödet som blev kvar (vi skänkte det), så gissa om det var lite ’’purket’’ i bilen när vi åkte hem.
   Matlagningskursen startar troligtvis i februari, så att Ni vet Ni som anmält Er. Kallelse kommer.
   Dags igen för årsmöte eller föreningsstämma med thaimat fredagen den 19 februari. Anmäl Er till mig senast 12 februari. För Ni kommer väl? Det hoppas jag och övriga styrelsen på.
   På förmiddagen dagen efter, den 20 februari,är alla välkomna till Strandbergs backen för den årliga familjedagen. Vi har tidigarelagt den en månad eftersom man inte vet hur det är med snön i mitten av mars. Det är alltså hög tid att ta fram pulkor och snowracers för att släppa loss på åkern. Och prisutdelning och korvgrillning blir det som vanligt vid Dönjegården efteråt. Efter familjedagen bjuder vi in till loppmarknad i Dönjegården. Då ska jag tömma källaren på pjäxor, skridskor m.m. Hör av Er till mig om bord, senast den 17 februari. Varje bord kostar 100 kronor.
   I Ljusnan lördagen den 23 januari fanns en lista över alla isbanor som drivs ideellt i kommunen, men isbanan vid Dönjegården fanns inte med. Det var tråkigt. Vi har mejlat reportern som skrev om isbanan i Segersta och sammanställde listan att komplettera med vår isbana. Vi får se vad som händer de kommande dagarna. Detta skrevs den 24 januari. För alla är välkomna till isbanan och åka ’’grillor’’, eller skridskor som man säger nu för tiden. Passa på nu medan vintern är här!
   Vi har ansökt om bidrag från Boverket till ett nytt golv i Dönjegården. Det hänger nu på Bollnäs kommun om det blir några pengar. Får vi inget bidrag därifrån, får vi inget från Boverket heller. Det hela avgörs till våren. Vi måste ha ett nytt golv.
   Våren, det låter det! Snön smälter, det blir varmare och så kommer Valborg med kase vid Dönjegården. Men det är nästan en halv vinter kvar. Men hellre en riktig norrländsk vinter än en Skåne-variant med gröna gräsmattor, eller vad tycker Ni? Skriv gärna om vintern eller om något helt annat i gästboken på röste.nu. Det är lite långt mellan inläggen. Men det är roligt att Ni skriver.
   Ett fåtal Röstealmanackor kvar, hör av Er snarast. Väl mött!

Nina Norell
ordförande för Röste Bygdegårdsförening


Röste.nu – Bygdens Nytt-logotype 2002
– tidning för Röste utgiven av Röste Bygdegårdsförening
Utgivningsplan: Januari, april, juli, september och november.
Ansvarig utgivare: Nina Norell
Redaktör: Pär Nordqvist
Tryck av pappersupplagan: Bollnäs kommuns centraltryckeri.
Upplaga: 300 exemplar
Har du nyhetstips? Ring 070–365 74 83.
Bygdens Nytt ansvarar ej för icke beställt insänt material. Tidningen arkiveras digitalt.

Till toppen av sidan

Tillbaka till Bygdens Nytt nr 1 2010
Tillbaka till Bygdens Nytts startsida
Till Röste.nu startsida